Nerezové ocele sú zliatiny obsahujúce chróm. : Minimálny obsah chrómu v štandardizovaných nerezových oceľoch je 11%. Chróm robí z nehrdzavejúcej ocele to znamená lepšiu odolnosť proti korózii.

Lepšia odolnosť proti korózii je spôsobená filmom na báze oxidu chrómu, ktorý je vytvorený na povrchu ocele.Táto extrémne tenká vrstva, za správnych podmienok, je tiež samoregulačná.

Okrem chrómu sú typické legujúce prvky molybdén, nikel a dusík.Nikel je väčšinou legovaný, aby zlepšil tvarovateľnosť a ťažnosť nehrdzavejúcej ocele.

Zlúčenie týchto prvkov prináša rôzne kryštálové štruktúry, ktoré umožňujú rôzne vlastnosti pri obrábaní, tvarovaní, zváraní atď.

  • Štyri hlavné typy nehrdzavejúcej ocele sú:
  • austenitické
  • Feritické
  • Austeniticko-feritické (duplex):
  • martenzitická

Austenitický je najrozšírenejší typ nehrdzavejúcej ocele a stále predstavuje 80% svetového trhu.Má obsah niklu najmenej 7%, čo spôsobuje, že oceľová konštrukcia je plne austenitická a dáva jej tvárnosť, veľkú prevádzkovú teplotu, nemagnetické vlastnosti a dobrú zvárateľnosť.Rozsah použitia austenitickej nehrdzavejúcej ocele zahŕňa domáce potreby, kontajnery, priemyselné potrubia a nádoby, architektonické fasády a konštrukčné konštrukcie .

Feritická nehrdzavejúca oceľ má vlastnosti podobné mäkkej oceli, ale s lepšou odolnosťou voči korózii.Najbežnejšou z týchto ocelí je oceľ s obsahom 12% a 17% ocele s obsahom chrómu, pričom 12% sa používa hlavne v konštrukčných aplikáciách a 17% v domácnostiach, kotloch, práčkach a interiérovej architektúre .

Austeniticko-feritická (duplexná) nehrdzavejúca oceľ má feritickú a austenitickú mriežkovú štruktúru – teda bežný názov: duplexná nehrdzavejúca oceľ .Štruktúra duplexu prináša silu a ťažnosť.Duplexné ocele sa väčšinou používajú  petrochemickom, papierenskom, buničine a lodiarskom priemysle .Martenzitická nehrdzavejúca oceľ obsahuje prevažne 11 až 13% chrómu a je pevná a tvrdá so strednou odolnosťou proti korózii. Táto oceľ sa používa hlavne v lopatkách turbín a nožoch.