Čerpanie a skladovanie olejov

Čerpanie a skladovanie olejov, plynov a kyselín vytvorilo veľký trh pre nerezové nádrže, potrubia, čerpadlá a ventily.

Skladovanie zriedenej kyseliny dusičnej bolo jedným z prvých veľkých úspechov pre nehrdzavejúcu oceľ 18/8, pretože by sa dalo použiť v tenších častiach a bolo robustnejšie ako iné materiály.

Pre väčšiu odolnosť voči korózii boli vyvinuté špeciálne druhy nehrdzavejúcej ocele.

Používajú sa v zariadeniach na odsoľovanie, kanalizačných staniciach, ropných plošinách na mori, prístavných podporách a lodných vrtuliach.

Architektúra

Architektúra je rastúci trh. Veľa moderných budov používa nerez na obkladanie.

Pri prvom použití železobetónu sa uvažovalo, že použitá uhlíková oceľ by nehrdzavila, pretože cement, zrejme odvodený z vápenca, je alkalický. Avšak neustále používať soľ piesku na mostoch môže zmeniť pH na kyslé, čím sa odučie oceľ, ktorá roztiahne a praskne betón.

Nehrdzavejúca oceľová výstužná tyč, aj keď pôvodne drahá, dokazuje, že má veľmi dobré životné cykly.

Nízke náklady na údržbu a anti-vandalistické vlastnosti nehrdzavejúcej ocele zabezpečujú rastúci trh v oblasti verejnej hromadnej dopravy, lístkov a ulice.

Jadrová energetika

Priemysel jadrovej energetiky používa veľké množstvá nehrdzavejúcej ocele, často špecifikované s nízkym obsahom kobaltu, a to ako pri výrobe elektrickej energie, tak pri radiačnej izolácii.

Špeciálne vetracie šachty sú vyrobené z mriežky, ktoré sú určené na použitie v núdzových situáciách.

Parné a plynové turbíny používajú nehrdzavejúce kvapaliny, pretože majú odolnosť proti korózii a odolávajú teplu.

Zdravotnícky sektor

Obzvlášť čistá roztavená nehrdzavejúca látka sa používa na lekárske implantáty a umelé boky.

Veľké množstvo zdravotníckych pomôcok, ako sú ortopedické lôžka, skrine a skúšobné stroje, je z nerezovej ocele štandardne vyrobené z dôvodu jeho hygienických a ľahko čistiacich vlastností.

Farmaceutické spoločnosti používajú nehrdzavejúce prípravky na pilulky a násypky a na potrubia a roztoky.

Automobilový priemysel

Vozidlá stále viac využívajú nehrdzavejúcu oceľ, predovšetkým pre výfukové systémy (stupeň 409) a katalyzátory, ale aj pre štrukturálne účely

Keď sa venuje väčšia pozornosť dosiahnutiu nízkych dlhodobých nákladov na údržbu, menšiemu vplyvu na životné prostredie a väčším obavám z nákladov na životný cyklus, trh s nehrdzavejúcou oceľou sa naďalej zlepšuje

Zdroj: Svetová nerezová asociácia